Artikkelin koko teksti on saatavilla vain PDF-formaatissa.

Piia Ikonen, Kari Laasasenaho, Risto Lauhanen, Iida Viholainen, Anu Palomäki, Suvi Kuittinen, Ari Pappinen

Katsaus turvetuotannosta vapautuvien suonpohjien jälkikäyttömuotoihin, sekä niiden ympäristö- ja monimuotoisuusvaikutuksiin

Ikonen P., Laasasenaho K., Lauhanen R., Viholainen I., Palomäki A., Kuittinen S., Pappinen A. Katsaus turvetuotannosta vapautuvien suonpohjien jälkikäyttömuotoihin, sekä niiden ympäristö- ja monimuotoisuusvaikutuksiin.

Original keywords
turvemaat; biodiversiteetti; luontokato; suonpohjat; turveteollisuus

Tekijät
  • Ikonen, Itä-Suomen yliopisto, Luonnontieteiden, metsätieteiden ja tekniikan tiedekunta, Metsätieteiden osasto, 80101 Joensuu Sähköposti piia.ikonen@uef.fi
  • Laasasenaho, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, 60101 Seinäjoki Sähköposti kari.laasasenaho@seamk.fi
  • Lauhanen, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, 60101 Seinäjoki Sähköposti risto.lauhanen@seamk.fi
  • Viholainen, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, 60101 Seinäjoki Sähköposti iida.viholainen@seamk.fi
  • Palomäki, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, 60101 Seinäjoki Sähköposti anu.palomaki@seamk.fi
  • Kuittinen, Itä-Suomen yliopisto, Luonnontieteiden, metsätieteiden ja tekniikan tiedekunta, Metsätieteiden osasto, 80101 Joensuu Sähköposti suvi.kuittinen@uef.fi
  • Pappinen, Itä-Suomen yliopisto, Luonnontieteiden, metsätieteiden ja tekniikan tiedekunta, Metsätieteiden osasto, 80101 Joensuu Sähköposti ari.pappinen@uef.fi

Vastaanotettu 20.12.2023 Julkaistu 20.12.2023

Katselukerrat 980

Saatavilla http://suo.fi/article/10823 | Lataa PDF

Creative Commons License CC BY-NC-ND 4.0

Rekisteröidy
Click this link to register to Suo - Mires and peat.
Kirjaudu sisään
Jos olet rekisteröitynyt käyttäjä, kirjaudu sisään tallentaaksesi valitsemasi artikkelit myöhempää käyttöä varten.
Ilmoitukset päivityksistä
Kirjautumalla saat tiedotteet uudesta julkaisusta
Valitsemasi artikkelit
Hakutulokset